Larsmo-Eugmo pensionärsförening

Månadsmöte 17.10.2019

18.10.2019 kl. 08:09
Ordföranden Inga Lund öppnade mötet och hälsade  alla jubilarer samt våra medlemmar och  gästtalare Jessica Roos och  Gun Snellman välkomna

Torsdag 17.10.2019 Fritidsgården. Närvarande; 120 medlemmar. Se Bilder / Tryck här

Ordföranden Inga Lund öppnade mötet och hälsade  alla jubilarer samt våra medlemmar och  gästtalare Jessica Roos och  Gun Snellman välkomna.

Följande  jubilarer som fyllt jämna år  mellan 18.04-17.10. 2019 uppvaktades med en ros: Sven-Olof Finnström 90 år. Inga Strömberg 85 år. Bo Björkvik 80 år. Jan-Erik Gäddnäs  80 år. Helena Öberg 80 år. Göran Strömberg 80 år. Eivor  Härmälä  80 år. Frånvarande: Helmer Andersson 90 år. Aila Finholm 85 år.  Birgitta Öhman 90 år, Toa Öhman 90 år. Alf Malmsten 80 år. Ulla-Maj Enqvist 80 år. Bror Ström 85 år. Efter uppvaktningarna följde allsången Drömmen om Elin,varefter verksamhetsledare Jessica Roos berättade om 4 h:s verksamhet i Pedersöre och Larsmo,som numera  är fusionerade till en förening hon berättade bl.a om ”Nordpolen” där de, som behöver hjälp med vardagssysslor kan beställa mot en billig penning ungdomar att utföra uppdrag från 4 H:s arbetspol Nordpolen.

Nästa gästtalare Gun Snellman höll ett intressant anförande om kyrkoherde Gabriel Aspegren,och hans förehavanden på 1700-talet vid Rosenlunds prästgård,Han var  en föregångare på många områden och var den,som bla  hämtade potatisen till nejden. Därefter informerade P-O Renlund  om den nya tvåstegsverifieringen,som bankerna tagit ibruk,det gäller att ha telefonen nära till hands för att få tillgång till koden via sms vid nätbetalningarna. Dessutom lovade IT handledarna att hjälpa till och kursa  nya smarttelefonanvändare. Det är också nya Visakort på gång, så det gäller att följa med i utvecklingen.

Nästa månadsmöte likaså höst-och valmöte hålls vid Solstrand 21,11 kl 13.00.

Lotteri huvudvinstern vanns av Ann-Lis Finnholm och extravinsterna av Ingvar Tallberg o Marlene Holm. Alla vinster fann sina vinnare,och efter avslutningssången Nu går sista visan gick alla förhoppningsvis nöjda hem till sitt. Ännu ett månadsmöte var till ända.

Text: Karl-Johan Forsell
Bild: Tore Hästbacka

 

Karl-Johan Forsell